برنامه نویسی BPMS


امروزه بدون وجود نرم‌افزارها امکان اجرای هیچ‌گونه عملیات بهینه‌ای برای سازمان‌ها وجود ندارد. هر سازمانی متناسب با فعالیت‌های خود به نرم‌افزارهای مختلفی نیاز دارد. اما نیاز به برخی از این نرم‌افزارها برای هر سازمانی الزامی است، زیرا هدف هر سازمان بهینه‌سازی عملیات، زمان، هزینه و بهبود ارتباط با مشتریان، کارکنان، سهامداران و ذینفعان سازمانی است. نمونه‌هایی از این نرم‌افزارها و سیستم‌ها عبارت‌اند از: CRM، سیستم‌های تیکتینگ پشتیبانی، درگاه‌های خدمات الکترونیک سازمان یا پورتال ها، نرم‌افزار جذب و استخدام، نرم‌افزار جامع نظام پیشنهادات، نرم‌افزار ارزيابي عملكرد و کارت امتیازی متوازن (BSC)، جمع آوری اطلاعات آماری، سیستم مدیریت اسناد و آرشیو الکترونیک، نرم‌افزار داشبورد مدیریتی و BPMS

اما سازمان برای تهیۀ این نرم‌افزارها دو راه پیش رو دارد: استخدام برنامه‌نویسان حرفه‌ای که برنامه‌ها را از صفر تا صد بنویسند و گزینۀ دوم استفاده از ابزارهایی که باعث سهولت کار برنامه‌نویسان می‌شوند. در ارتباط با استفاده از گزینۀ اول، سازمان‌ها با چالش‌های زیادی مواجه هستند. چالش‌هایی مانند استخدام برنامه‌نویسان حرفه‌ای که با مهاجرت برنامه‌نویسان و دستمزدهای بسیار بالا برای بیشتر سازمان‌ها امکان‌پذیر نیست؛ زمان طولانی برای توسعه و بهره‌وری نرم‌افزار، وابستگی سازمان به برنامه‌نویس و عدم چابکی سازمان و سایر چالش‌های دیگر.

محیط سازمان نیز به‌شدت در حال تغییر است و متناسب با آن نیاز سازمان‌ها نیز در حال تغییر است. بنابراین برای اینکه سازمان بتواند نیازهای خود را تحقق بخشد نیاز به همگام‌سازی تکنولوژی‌ها و نرم‌افزارها متناسب با تغییرات موردنظر دارد. این تغییرات در نرم ‌افزارهای سازمانی که توسط برنامه‌نویس‌ها نوشته می‌شوند به سختی و در طولانی‌مدت اِعمال می‌شود که شاید تا آن زمان دیگر بهره‌وری لازم برای سازمان را نداشته یا نیاز سازمان تغییر کرده باشد. بنابراین سازمان‌ها باید از ابزارهای هوشمندی مانند BPMS برای تهیۀ نرم‌افزارهای سازمانی‌شان استفاده کنند.

BPMS چیست؟

به‌طورکلی نرم ‌افزار مدیریت فرایند کسب ‌و کار (BPMS) یک راه‌حل نرم‌افزاری در سطح سازمانی برای خودکارسازی وظایف تکراری، مدیریت پردازش‌های اساسی و مدیریت منطق‌های فرایندی است. سیستم‌های BPM، فرایندها را بهینه می‌کنند و سرعت و کارایی آن‌ها را افزایش می‌دهند. برای آشنایی بیشتر با BPMS این مقاله را مطالعه کنید.

مهاجرت برنامه‌ نویسان چالشی برای مدیران شرکت‌های نرم‌افزاری

BPMS
BPMS ابزاری برای برنامه نویسان

برنامه‌نویس کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

به زبان ساده به کسی که نرم‌افزار یا برنامه‌ای برای کامپیوتر یا موبایل می‌نویسد، برنامه‌نویس گفته می‌شود. برنامه‌نویسان از زبان‌های مختلف کامپیوتری برای نوشتن کد (یا دستورالعمل) استفاده می‌کنند که به کامپیوترها کمک می‌کند تا انتظارات موردنظر کاربران را برآورده کنند. البته برنامه‌نویسان با توجه به مهارت‌هایشان در یک نوع طبقه‌بندی در سطوح مختلف برنامه‌نویسان تازه‌کار، متوسط و ارشد (حرفه‌ای) قرار می‌گیرند.

توسعه‌دهندۀ نرم‌افزار دقیقاً کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

تمامی بازی‌های کامپیوتری و اپلیکیشن های گوشی‌های هوشمند بخشی از کار توسعه‌دهندگان نرم‌ افزار است. توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برنامه‌نویسانی هستند که در کدنویسی مهارت دارند و از مهارت‌های کدنویسی خود برای ساخت انواع برنامه‌ها استفاده می‌کنند: بازی‌ها، برنامه‌های موبایل و موارد دیگر. توسعه‌دهندگان، نرم‌افزار را طراحی، تهیه و آزمایش می‌کنند و سپس هرگونه مشکلی را تا زمانی که برنامه‌ها برای ارائه به عموم آماده شوند، رفع می‌کنند. آن‌ها به‌طور مستمر با کدگذاری و به‌روزرسانی‌های اضافی در صورت نیاز از اجرای روان برنامه‌ها اطمینان حاصل می‌کنند. درواقع توسعه‌دهندگان نرم ‌افزار مغز متفکر خلاق و طوفان فکری پشت انواع برنامه‌های کامپیوتری هستند. درحالی‌که برخی از توسعه‌ دهندگان نرم ‌افزار شاید روی یک برنامه یا اپلیکیشن خاص تمرکز کنند، برخی دیگر شبکه‌های غول‌پیکر یا سیستم‌های اساسی ایجاد می‌کنند که به راه‌اندازی و قدرت بخشیدن به برنامه‌های دیگر کمک می‌کند. به همین دلیل است که دو طبقه‌بندی اصلی برای توسعه‌دهندگان وجود دارد: توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای کاربردی و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار سیستمی.

سازمان‌ها برای تأمین نیازهای نرم‌افزاری‌شان به دنبال توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای سیستمی و برنامه‌نویسان حرفه‌ای می‌باشند. اما در حال حاضر این موضوع به چالشی برای سازمان‌ها تبدیل شده است. بیشتر برنامه‌نویس‌ها و توسعه‌دهندگان حرفه‌ای به دلیل شرایط نامناسب موجود در کشور ازلحاظ اقتصادی و سایر موارد و همچنین دریافت پیشنهادهای درآمدی عالی و مزایا از سمت شرکت‌های مستقر در کشورهای خارجی از کشور مهاجرت کردند یا به‌صورت دورکاری با کشورهای خارجی همکاری می‌کنند. درآمد برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان در کشورهای خارجی در جدول و نمودار زیر آمده است.

میانگین حقوق توسعه‌دهندگان نرم‌افزار در سال 2023

BPMS

استفادۀ هم‌زمان BPMS و برنامه‌نویس
میانگین حقوق توسعه‌ دهندگان نرم ‌افزار

بنابراین با مهاجرت برنامه‌نویس‌ها تعداد آن‌ها در ایران کاهش یافته و به چالشی بزرگ برای سازمان‌ها و شرکت‌ها تبدیل شده است. این چالش را مدیرعاملان شرکت‌های نرم‌افزاری که کار اصلی آن‌ها استخدام برنامه‌نویس است به‌خوبی درک می‌کنند. از سویی دیگر مهاجرت برنامه‌نویسان باعث بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا در این صنف شده است که نتیجۀ آن افزایش زیاد حقوق برنامه‌نویسان است. با توجه به این شرایط بعضی از شرکت‌ها دیگر نمی‌توانند برنامه‌نویس حرفه‌ای تمام‌وقت استخدام کنند. در ادامه ما پیشنهادی عالی برای حل این چالش به مدیران سازمان‌ها و شرکت‌ها ارائه می‌دهیم.

راه‌حل: استفاده از زیرساخت و موتور نرم‌افزار ساز به نام BPMS استفادۀ هم‌زمان BPMS + برنامه‌نویس

راه‌حل پیشنهادی ما این است که سازمان‌ها بجای اینکه از ابتدا یک نرم‌افزار را بنویسند بهتر است که آن را روی یک زیرساخت و یک موتور نرم‌افزار ساز به نام BPMS بنویسند. به‌عنوان‌مثال شما می‌خواهید هزینه‌های نرم‌افزاری سازمانتان را مدیریت کنید. برای این کار بجای اینکه ماهیانه 40 میلیون تومان هزینۀ حقوق برنامه‌نویس تمام‌وقت را بپردازید که سالیانه با در نظر گرفتن تمامی موارد به 700 میلیون تومان می‌رسد یک BPMS خریداری کنید و بجای40 میلیون تومان حقوق تمام‌وقت یک برنامه‌نویس، یک برنامه‌نویس نیمه‌وقت یا دورکار استخدام کنید. ولی توجه داشته باشید که با استفاده از BPMS بازهم می‌توانید از بهره‌وری کامل یک برنامه‌نویس برخوردار شوید. زیرا هم در وقت و انرژی برنامه‌نویس صرفه‌جویی می‌شود و هم اینکه برنامه روی یک زیرساخت آماده نوشته می‌شود. در اصل BPMS یک ابزار در دستان برنامه‌نویس است تا نیاز سازمان را سریع‌تر برطرف کند و برنامه‌ها را به بهره‌برداری برساند.

سازمان در اصل با استفاده از BPMS برای غلبه بر چالش‌های مرتبط با برنامه‌نویسان از یک روش ترکیبی استفاده می‌کند یعنی استفادۀ هم‌زمان BPMS + برنامه‌نویس. با این روش، کارها و تحویل پروژه‌ها سریع‌تر و هم‌زمان هزینه‌ها کاهش می‌یابد. استفادۀ هم‌زمان BPMS + برنامه‌نویس یک پیشنهاد هوشمندانه به شرکت‌ها و سازمان‌هاست.

به‌عنوان نمونه نرم‌افزار BPMS جریان درواقع تنها یک BPMS نیست. بلکه BPMS جریان یک شیوۀ توسعۀ نرم‌افزار است که می‌تواند 8 برابر سریع‌تر نرم‌افزارها را برای سازمان‌ها تهیه کند. یعنی برنامه‌نویسی که یک نرم‌افزار را در مدت‌زمان 8 ماه می‌نویسد، این کار را با BPMS جریان یک‌ماهه انجام می‌دهد. پس دیگر نیازی به برنامه‌نویس تمام‌وقت وجود ندارد. زمانی که سازمان‌ها BPMS جریان را خریداری کنند که یک زیرساخت و هستۀ قوی است از استخدام برنامه‌نویس حرفه‌ای بی‌نیاز می‌شوند.

BPMS
نرم‌افزار BPMS جریان

BPMS یک موتور سامانه ساز و سیستم ساز است که می‌تواند به‌عنوان زیرساخت برای برنامه‌های نرم‌افزاری سازمان استفاده شود. در روش سنتی شما یک نرم‌افزار را از پایه تا انتها برنامه‌نویسی می‌کنید و توسعۀ برنامه‌ها مستلزم کار و زمان و انرژی زیادی است و وابستگی سازمان به برنامه‌نویس نیز افزایش می‌یابد. اما در روش مدرن و هوشمندانه شما نرم‌افزارهایتان روی یک بستر نرم‌افزارساز (برنامه ساز) یا سیستم ساز می‌سازید تا نرم‌افزارها خیلی سریع‌تر حاضر و به بهره‌برداری برسند. حتی بعدها در صورت نیاز، اِعمال تغییرات در نرم‌افزارهایتان با حداقل زمان و هزینه و بدون وابستگی به برنامه‌نویس امکان‌پذیر است.

متوسط حقوق یک برنامه‌نویس و توسعه‌دهندۀ سازمانی تا 27 اکتبر 2022، 109,831 دلار است، اما محدودۀ حقوق معمولاً بین 95,518 تا 127,097 دلار است. محدودۀ حقوق می‌تواند به‌طور گسترده‌ای بسته به عوامل مهم بسیاری ازجمله تحصیلات، گواهینامه‌ها، مهارت‌های اضافی، سابقه کار متفاوت باشد. در ایران هم همان‌طور که بیان شد سالانه تقریباً در شرایط فعلی به 700 میلیون تومان می‌رسد. پس راه‌حل هوشمندانۀ استفادۀ هم‌زمان BPMS + برنامه‌نویس را برای مدیریت هزینه‌های سازمانی در نظر داشته باشید.

سازمان‌ها برای ساخت نرم‌ افزارهای فرایندمحور و تعامل با کارمندان، مشتریان و ذینفعان نیاز دارند تا از ابزارهایی برای سهولت برنامه‌نویسی (BPMS) این نرم‌افزارها استفاده کنند تا از وابستگی خود به برنامه‌نویسان کاسته و همچنین در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنند و بهره‌وری خود را افزایش دهند. با توجه به مطالبی که گفته شد، استخدام برنامه‌نویس تمام‌وقت که از صفر تا صد یک برنامه را برای شما بنویسد گزینه‌ای پر چالش (کمبود و عدم دسترسی به برنامه‌نویسان حرفه‌ای، دستمزدهای بسیار بالا) و ازلحاظ اقتصادی نامناسب است. بنابراین این گزینه حذف می‌شود. اما گزینۀ دوم که استفاده از ابزارهای هوشمند برای کمک به برنامه‌نویسان که نرم‌افزار BPMS است، گزینۀ بسیار عالی است که تمامی سازمان‌ها قادر به استفاده از آن هستند. زمانی که برنامه‌نویس ابزاری در دست داشته باشد مانند نرم‌افزار BPMS می‌تواند سریع‌تر و ارزان‌تر کار برنامه‌نویسی را انجام دهد که درنتیجۀ آن می‌تواند به خوبی هزینه‌ها را مدیریت کرده و زمان بازدهی پروژه‌ها را افزایش دهد.

بنابراین برای حل این مشکل پیشنهاد ما به شما استفاده از نرم‌افزار BPMS جریان است. ازآنجاکه تمامی عملیات سازمان‌ها بر پایۀ هستۀ اصلی سازمان یعنی فرایند است و از سویی نرم‌افزار BPMS، نرم‌افزاری کاملاً فرایندمحور است، بیشتر نرم‌افزارهای مهم سازمانی قابلیت برنامه‌نویسی بر بستر BPMS را دارند. شرکت ما برای تهیۀ نرم‌افزار BPMS جریان 7 سال زمان گذاشته تا دیگر نیازی نباشد تا سازمان‌ها برای تهیۀ نرم‌افزارهایشان از صفر شروع کنند. با استفاده از BPMS جریان می‌توانید در کل زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید. برنامه‌نویس‌ها، نرم‌افزارهای سازمانی‌تان را روی زیرساخت BPMS جریان با 8 برابر سرعت بیشتر تولید می‌کنند و یک نفر می‌تواند کار 8 نفر را انجام دهد. در جدول زیر مقایسۀ برنامه نویسی سنتی با برنامه نویسی روی زیرساخت BPMS جریان آورده شده است.

BPMS

درواقع با استفاده از BPMS جریان یک برنامه‌نویس می‌تواند با 1 روز کار معادل 7 روز کاری بهره‌وری داشته باشد. زمانی که BPMS جریان را انتخاب می‌کنید می‌توانید هزینه‌های استخدام برنامه‌نویس را کاهش داده و برنامه‌نویس‌های حرفه‌ای را به‌صورت پاره‌وقت و ساعتی و حتی دورکاری استخدام کنید. ماژول‌های اصلی نرم‌افزار جریان عبارت‌اند از: فرم ساز، فرایندساز، کارتابل متمرکز، ماژول مدیریت امنیت و اطلاعات، ماژول مدیریت کاربران و سطوح دسترسی و ماژول آنالیز فرایندها و بهبود فرایندها. به‌عنوان‌مثال فرم ساز جریان به شما کمک می‌کند تا خیلی راحت فرم ‌ها را با Drag & Drop سازید. نرم‌افزار BPMS جریان قابلیت نصب 1 روزه را دارد و یک فرم هم در 1 ساعت ساخته می‌شود. تمامی انتظاراتی که شما از یک ابزار برنامه‌نویسی مناسب دارید توسط BPMS جریان پاسخ داده شده است. با BPMS جریان به‌سرعت نرم‌افزارهای شما به بهره‌برداری می‌رسند و می‌توانید از برنامه‌نویس‌ها به‌صورت بهینه استفاده کنید. هزینه‌هایتان را کاهش دهید و دیگر نگران کمبود و هزینه‌های بالای استخدام برنامه‌نویسان حرفه‌ای نباشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوۀ استفاده از این راهکار هوشمندانه با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *