BPMS

نرم‌افزار مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPMS) چیست؟

نرم‌افزار مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPMS) نوعی نرم‌افزار است که به شرکت‌ها کمک می‌کند تا عملیات و فرایندهای روزمره و روتین خود را با کارایی بیشتری مدیریت کنند. این نرم‌افزار BPM، ابزارهایی را برای طراحی، مدل‌سازی، اجرا، اتوماسیون و بهبود مستمر فرایندهای کسب‌وکار فراهم می‌کند. هدف BPMS ساده‌سازی عملیات، کاهش ناکارآمدی‌ها و بهبود عملکرد و رضایت مشتری است.

نرم‌افزار هوشمند مدیریت فرایند کسب‌وکار (iBPMS) چیست؟

سیستم‌های مدیریت فرایند کسب‌وکار هوشمند (iBPMS) نوعی پلتفرم توسعۀ برنامه‌های کاربردی کم کد هستند که اجرای منسجم فرایندهای کسب‌وکار را ممکن می‌سازند. درحالی‌که BPM برای طراحی و اجرای فرایندهای کسب‌وکار استفاده می‌شود، iBPMS از قابلیت‌های تجزیه‌وتحلیل و اطلاعات BPM استفاده می‌کند و به‌عنوان نسخۀ مفیدتر، بهتر و موفق‌تر BPMS عمل می‌کند. برخی از تفاوت‌های بین iBPMS و BPMS شامل پردازش رویدادهای پیچیده. تجزیه‌وتحلیل در لحظه (زمان واقعی) برای پشتیبانی از عملیات هوشمند کسب‌وکار است.

در ادامه به معرفی 6 مورد از بهترین نرم‌افزارهای BPMS هوشمند (iBPMS) می‌پردازیم و قابلیت‌های آن‌ها را بیان می‌کنیم:

بهترین نرم‌افزارهای BPMS هوشمند (iBPMS)

  1. Oracle Business Process Management Suite
  2. Pegasystems
  3. Red Hat
  4. SAP Signavio
  5. Tibco
  6. Ultimus

Oracle Business Process Management Suite

BPMS
BPMS

Oracle Business Process Management Suite مجموعه‌ای از محصولات مبتنی بر ابر است که طیف کاملی از قابلیت‌های انعطاف‌پذیر و مستمر بهبود کسب‌وکار را ارائه می‌دهد. این قابلیت‌ها شامل نقشه‌برداری فرایند با استفاده از قرار دادن نماد کشیدن و رها کردن در یک مدل برای تشکیل یک گردش کاری است که می‌تواند با طیف گسترده‌ای از ابزارها تقویت شود. مجموعه ابزار، به‌عنوان‌مثال، مدیریت عملکرد عملیات کسب‌وکار، یادگیری ماشین، هوش مصنوعی، RPA، تجزیه‌وتحلیل عملکرد، تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌کننده، شبیه‌سازی، تخصیص کار مبتنی بر نقش و مدیریت تصمیم را پوشش می‌دهد. این قابلیت‌ها با هم یک پلتفرم پیشرفته iBPMS را تشکیل می‌دهند که از محیط طراحی و توسعۀ کسب‌وکار مشترک پشتیبانی می‌کند. این قابلیت‌ها، وقتی با هم در نظر گرفته شوند، چیزی را ارائه می‌دهند که به‌عنوان مدل‌سازی معماری کسب‌وکار عملی شناخته می‌شود که شامل قابلیت‌های موتور قواعد مبتنی بر استنتاج، نظارت جامع بر فعالیت‌های کسب‌وکار، BPM و مدیریت موارد تطبیقی و مدل‌سازی پیش‌بینی کننده می‌شود.

مجموعه Oracle BPM، همچنین گروه کاملی از ابزارها و قابلیت‌ها را برای ایجاد، اجرا و بهینه‌سازی فعالیت، جریان و اتوماسیون در یک فرایند ارائه می‌دهد. این ابزارها امکان همکاری بین اعضای یک تیم طراحی مجدد BPM را فراهم می‌کند. مجموعه BPM همچنین از single design-time engine استفاده می‌کند که انطباق را ساده‌تر و توسط مزیت‌های دیگر پشتیبانی می‌شود.

مجموعه‌های Oracle AI و Oracle APEX RPA در مرحلۀ طراحی مجدد فرایند برای بهبود یا جایگزینی قابلیت‌های عملیات عادی با مدل‌های کم‌ کد و کاهش کار اضافی از طریق ساده‌سازی و اتوماسیون استفاده می‌شوند. اوراکل اعلام کرده است که این بات های APEX، به‌عنوان‌مثال، می‌توانند 98 درصد از کدگذاری دستی را حذف کنند.

هنگامی‌که طراحی عملیاتی ناحیۀ جدید کسب‌وکار کامل شد (اما قبل از اینکه طراحی به تولید برنامه‌های کاربردی تبدیل شود) قابلیت شبیه‌سازی اوراکل می‌تواند گلوگاه‌های جریان، خطاهای پردازش، Data cadence (به معنای داده‌های شخصی است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط Cadence تحت توافقنامۀ تجاری قابل‌اجرا در اختیار فروشنده قرار می‌گیرد یا فروشنده موظف است طبق توافقنامۀ تجاری پردازش کند.) و موارد دیگر را آزمایش کند. این فرایند را می‌توان چندین بار تکرار کرد تا کار و جریان آن بهینه در نظر گرفته شود. در آن زمان، پس از تأیید مالک فرایند، نتیجه از طریق موتور کم‌ کد اوراکل برای تولید برنامه‌های کاربردی، رابط‌ها، برنامه‌های دستکاری داده‌ها و موارد دیگر که برنامۀ iBPMS یک شرکت را تشکیل می‌دهند، ترجمه می‌شود. نرم‌افزار را می‌توان دوباره از طریق ماژول شبیه‌سازی برای بررسی کارایی اجرا کرد.

Pegasystems

BPMS
BPMS

پلتفرم دیجیتال iBPMS Pegasystems یکی از بهترین ابزارهای iBPMS برای شرکت‌های بزرگ‌تر در نظر گرفته می‌شود. این پلتفرم دارای توانایی عالی در مقیاس‌پذیری است و برای پشتیبانی از تعداد زیادی از کاربرانی که می‌توانند هم‌زمان به برنامه‌ها دسترسی داشته باشند، تنظیم می‌شود. تجزیه‌وتحلیل همچنین با تمرکز بر فرایند کاوی و گزارش دهی در یک نقطه قوت است.

گروه محصولات Pegasystems شامل چندین محصول است که با هم کار می‌کنند تا برنامه‌های کاربردی کم کد پیشرفته را برای فرایندهای پیچیدۀ کسب‌وکار ارائه دهند. یکی از اولین تازه‌واردان به بازار BPMS و iBPMS، خط محصولات Pega هستند که آزمایش شدند و به‌خوبی تحت‌فشار کار می‌کنند. استفاده از این محصولات عموماً برای تاجران کمی پیچیده و دشوار است، اما دارای قابلیت‌های بالا و قابل‌اعتماد است.

Component products در این گروه بسیار مقیاس‌پذیر هستند و باعث بهبود فرایند مشارکتی می‌شوند و به تیم‌های تحول اجازه می‌دهند تا نوآوری را از طریق مدل‌سازی جامع کسب‌وکار، تعریف قوانین، طراحی صفحه‌نمایش انعطاف‌پذیر و مدیریت عملکرد گردش کار، بررسی کنند. برنامه‌های کاربردی در مدل‌های فرایندی تعریف می‌شوند و سپس برای تولید برنامه‌های کم‌ کد استفاده می‌شوند که می‌توانند با RPA، AI و برنامه‌های بلاک چین تقویت شوند.

علاوه بر این، برنامه‌های کاربردی را می‌توان با استفاده از RPA و اتوماسیون هوشمند تولید کرد. Pega Robot Studio به تیم‌های طراحی کسب‌وکار این امکان را می‌دهد تا کارهایی که معمولاً همیشه انجام می‌شوند را خودکار کنند. داده‌ها همچنین می‌توانند در بین برنامه‌های غیر مرتبط همگام‌سازی شوند.  Pega Robot Runtime، اتوماسیون‌ها را اجرا می‌کند یا به کاربران کمک می‌کند (با نظارت) یا با عملکرد مستقل (بدون نظارت).

Pega به‌عنوان یکی از شرکت‌های قدیمی واردشده به بازار BPMS، مؤلفه‌های امنیتی و کارایی خود را بهبود بخشیده است. اما نقطه قوت واقعی آن در رویکرد (Rules engine-driven) آن است که تیم‌های طراحی و کاربران را مجبور می‌کند هر قانون را شناسایی و در آن تجدیدنظر کنند. ناتوانی در یافتن و در نظر گرفتن ارتباط، ارزش و ضرورت یک قانون اغلب در تولید کد مشکل ایجاد می‌کند، بنابراین این رویکرد در نیاز به ساخت نرم‌افزار بهتر، سریع‌تر کمک می‌کند.

Red Hat

BPMS
BPMS

Red Hat یکی از شرکت‌های تابعۀ IBM است که خدمات iBPMS مبتنی بر ابر را از طریق چندین محصول متن‌باز و کم‌ کد ارائه می‌کند. این محصولات عبارت‌اند از Red Hat JBoss BPM Suite، Red Hat Virtualization  (RHV)، یک محصول مجازی‌سازی سازمانی و Red Hat Process Automation Manager. هستۀ اصلی پلتفرم Red Hat iBPM این Process Automation Manager است. آن مدل‌سازی، پشتیبانی تصمیم‌گیری و مدیریت قوانین را همراه با بهینه‌سازی منابع برای حل مسائل پیچیدۀ زمان‌بندی و پشتیبانی از تصمیم‌گیری پیشرفته ارائه می‌دهد.

قابلیت‌های محوری نقشه‌برداری فرایند، تعریف فرایند و اتوماسیون گردش کار را هدایت می‌کند. Red Hat در یک محیط عملیاتی شرکت لینوکس اجرا می‌شود و تا حد زیادی به این سیستم‌عامل مرتبط شده است. قابلیت‌های RPA از طریق مشارکت با فروشندۀ RPA Blue Prism تأمین می‌شود. پشتیبانی از هوش مصنوعی از طریق محصول Red Hat OpenShift ارائه می‌شود.

Process Automation Manager در Red Hat به محصولات شرکت شریک برای تقویت قابلیت‌های اصلی iBPMS خود متکی است. Red Hat نیز با خرید و توسعۀ داخلی به خط تولید خود افزوده است. یک مثال شبیه‌ساز Red Hat MIMIC است که یک محیط آزمایشگاهی اداری مدل مجازی ایجاد می‌کند، با 50000 دستگاه، یک محیط عملی تعاملی برای آزمایش گلوگاه‌ها و فشار روی برنامه‌های کاربردی ارائه می‌کند.

پلتفرم iBPMS Red Hat از طریق ترکیبی از مدل‌سازی فرایند و تعریف قوانین، به‌علاوۀ استفاده از محصولات مختلف فروشنده، از ایجاد برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ابر برای طیف گسترده‌ای از شرکت‌ها در کشورهای متعدد پشتیبانی می‌کند.

SAP Signavio

BPMS
BPMS

Signavio توسط فروشنده ERP SAP در ژانویه 2021 خریداری شد. پس از اکتساب، SAP، مدل‌سازی پیشرفته فرایند کشیدن و رها کردن را با نظارت بر عملکرد مبتنی بر فرایند کاوی برای ارائۀ گزارش KPI، معیار و رفتار کاربر و همچنین تجزیه‌وتحلیل تجربۀ مشتری معرفی کرد. ابزارهای موجود در پلتفرم محصول مبتنی بر ابر و محلی هستند و برای اعضای تیم بهبود فرایند، محیطی انعطاف‌پذیر برای مدیریت تصمیم‌گیری فراهم می‌کنند.

رویکرد کل‌نگر Signavio به تکامل فرایند کسب‌وکار، توانایی SAP را برای حمایت از طرح‌های تحول دیجیتال مشتریانش تقویت می‌کند. قابلیت‌های فرایند کاوی Signavio و توسعۀ برنامه‌های کاربردی بدون کد مبتنی بر ابر، از توسعه‌دهندگان شهروندی پشتیبانی می‌کنند.

داده‌های به‌دست‌آمده از طریق این قابلیت‌های استخراج در محصول شبیه‌سازی Signavio برای پشتیبانی از مدل‌سازی و تصمیم‌گیری پیش‌بینی‌کننده استفاده می‌شود. طراحی مجدد و توسعۀ مجدد فرایند با استفاده از سازندۀ برنامه‌های کاربردی موبایل انجام می‌شود که می‌تواند داخلی یا مبتنی بر ابر باشد. تولید نرم‌افزارهای کم ‌کد سنتی با قابلیت‌های RPA، تجزیه‌وتحلیل و گزارش‌دهی پیشرفته، ارائۀ نرم‌افزار پیچیده و ساده‌تر که می‌تواند مشکلات را پیش‌بینی کند یا در حالت در لحظه (زمان واقعی) گزارش دهد، تقویت می‌شود. قابلیت‌های نظارتی Signavio همچنین بهبودهایی را توصیه می‌کند که بر اثربخشی و کارایی فرایند تأثیر می‌گذارد. البته در این محیط، همکاری مهم است. این قابلیت‌ها به کاربران کسب‌وکار دیدی از هر فرایند کسب‌وکار ارائه می‌دهد و به تیم‌های بهبود در ارائۀ راه‌حل‌هایی برای افزایش کارایی کمک می‌کند.

Tibco

BPMS
BPMS

محصول شرکتی Tibco BPM یک پلتفرم اتوماسیون فرایند دیجیتال و بومی ابری است که از قابلیت‌های کم ‌کد چابک و مقیاس‌پذیر، RPA و هوش مصنوعی پشتیبانی می‌کند. رویکرد wizard-based Tibco برای طراحی کسب‌وکار، هم برای متخصصان فناوری اطلاعات و هم برای کاربران کسب‌وکار با مهارت‌های فنی ابتدایی مناسب هستند.

این نرم‌افزار قابلیت مدیریت پروندۀ جامع و مدل‌سازی داده‌های موردی تصویری، رسمی سازی فرایندها (اجرای ابلاغیه‌های رسمی دربارۀ فرایند در سازمان)، بهبود رویه‌های عملیاتی و مدیریت عملکرد کارکنان را برای کاربران آسان می‌کند. فرآیند کاوی با قابلیت‌های شبیه‌سازی به بهینه‌سازی کمک می‌کند.

استقرار برنامه‌های پلتفرم Tibco iBPMS، مقیاس بندی افقی، متعادل‌سازی بار و اصلاح توسط خود فرایند (خودترمیمی) را ارائه می‌دهد.

رابط‌های (کانکتورهای) بین برنامه‌ها با استفاده از API ساخته می‌شوند. بهبود کسب‌وکار با استفاده از ابزار مدیریت کار و منابع هوشمند Tibco ( (iWRM پشتیبانی می‌شود. قابلیت‌های این ابزار به مدیران فرایند اجازه می‌دهد تا به‌صورت پویا کار را بر اساس مهارت‌های موردنیاز برای فعالیت‌های BPM، امتیازات دسترسی کارکنان، مکان‌ها، حجم کاری کارمند و قوانین کسب‌وکار شرکت، طراحی کنند. این قابلیت‌های تخصیص کار، بارهای پشتیبان کاری (work backloads) را حذف می‌کند، به تنظیم غیبت کارکنان و بهبود کارایی عملیاتی کمک می‌کند. قابلیت‌های این پلتفرم نیازهای کسب‌وکار و تحول دیجیتال را همسو می‌کند.

Tibco همچنین در علم داده و هوش مصنوعی پیشرو است. این شرکت اعلام کرده است که متعهد است «هوش مصنوعی را در همه‌جا در ابزارهای تحلیلی، بافت داده و ابزارهای یکپارچه‌سازی خود قرار دهد.» ModelOps، محصول Tibo AI، توانایی تعامل با قالب‌های مدل معمولی هوش مصنوعی را از طریق یک سرویس ابری یا در محل فراهم می‌کند.

برای پشتیبانی از انواع فعالیت‌های داده‌کاوی، تجزیه‌وتحلیل Tibco Spotfire یک داشبورد عملیات پیش‌بینی‌کننده با امکانات کامل ارائه می‌دهد که بینش‌های عملی، حجم کاری پیش‌بینی‌کننده و طیف وسیعی از پیش‌بینی‌های اگر-آنگاه را امکان‌پذیر می‌کند.

Tibco ActiveMatrix BPM با انتشار نسخۀ 5.0.0 به Tibco BPM Enterprise تغییر نام داد. Tibco اعلام کرده است که فروشنده RPA Blue Prism را خریداری کرده است.

Ultimus

BPMS
BPMS

Ultimus Digital Process Automation Suite روی اتوماسیون کسب‌وکار دیجیتالی مبتنی بر ابرِ کم کد تمرکز دارد. فروشنده، رویکرد انسان‌محور خود را برای قابلیت استفادۀ مجموعه ابزارش معرفی می‌کند. مجموعۀ فناوری این نرم‌افزار از تولید برنامه‌های کاربردی مبتنی بر مدل و قوانین و همچنین کم کد برای فرایندهای پیچیدۀ کسب‌وکار و اتوماسیون‌های سادۀ نیروی کار پشتیبانی می‌کند. قابلیت‌های یادگیری ماشین نیز برای پشتیبانی از توسعۀ برنامه‌های کاربردی بصری ارائه شده است.

این شرکت با انتشار محصول Flobots خود برای ایجاد تغییر فرایند سربه‌سر (end-to-end) با استفاده از هایپراتوماسیون، RPA را به بخش مهمی از استراتژی‌اش تبدیل کرده است. علاوه بر این، استفاده از بلاک چین رویکرد جدیدی را برای توسعۀ برنامه‌های کاربردی کم ‌کد ارائه می‌کند. این رویکرد نیازمندی‌های عملیاتی مستند شده در ابزارهایی مانند Microsoft Excel را به برنامه‌های نرم‌افزاری سفارشی آمادۀ تولید تبدیل می‌کند.

Ultimus Advanced Task Service از عملکرد و مقیاس‌پذیری برنامه‌های کاربردی فرایند کسب‌وکار در حال تولید پشتیبانی می‌کند. این برنامه برای ایجاد برنامه‌های کاربردی، ازجمله برنامه‌های کاملاً آماده برای موبایل، با سرعت بالا و با هزینۀ کم و تلاش کمتر نسبت به ابزارهای سنتی iBPMS کم‌هزینه طراحی شده است.

در سال 2022، Ultimus قابلیت‌های iBPMS خود را از طریق تغییراتی در اتوماسیون فرایند، کم ‌کد، عملکرد و خدمات امنیتی بهبود بخشید. در سال 2023، این فروشنده قصد دارد قابلیت‌های هوش مصنوعی و زبان طبیعی خود را گسترش دهد و از قابلیت‌های مکالمه پشتیبانی کند.

اما نرم‌افزارهای BPMS هوشمندی (iBPMS) که معرفی شدند به سازمان‌های ایرانی خدماتشان را ارائه نمی‌کنند. بنابراین مناسب‌ترین گزینه برای خرید نرم‌افزار BPMS، یک نرم‌افزار BPMS ایرانی است. نرم‌افزار BPMS جریان، نرم‌افزار BPM ایرانی است که دارای تمامی استانداردهای گواهینامۀ امنیتی افتا است و سورس کد نرم‌افزار در آزمایشگاه سازمان فناوری اطلاعات نگهداری می‌شود. نرم‌افزار BPMS جریان علاوه بر اینکه بیشتر قابلیت‌ها و ویژگی‌های نرم‌افزارهای معرفی‌شده را دارد؛ همچنین مطابق با فرهنگ، زیرساخت‌های فناوری اطلاعات در ایران و ساختار سازمان‌های ایرانی، بومی‌سازی شده و قابلیت سفارشی‌سازی را مطابق با نیاز هر سازمان و صنعت در هر اندازه‌ای دارد. بنابراین پیشنهاد ما به شما خرید نرم‌افزار جریان است. شما می‌توانید جهت مشاوره برای خرید BPMS با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *