BPMS

ابزارهای BPM به‌سرعت در حال پیشرفت هستند زیرا فروشندگان ابزارهای اتوماسیون هوشمند، توابع و عملکردهای مبتنی بر ابر و ویژگی‌های کاربرپسند را اضافه می‌کنند تا نیازهای کسب‌وکار را تحقق بخشند.

نرم‌افزارهای BPMS نیز مانند سایر نرم‌افزارها با توجه به تغییرات فناوری و نیاز سازمان‌ها همواره در حال تکامل و پیشرفت هستند. نرم‌افزار هوشمند مدیریت فرایند کسب‌وکار (iBPMS) نسخۀ پیشرفتۀ نرم‌افزار BPMS سنتی است که در چشم‌انداز برنامه‌های اتوماسیون سازمان‌ها همچنان به‌عنوان ابزار منتخب برای برنامه‌های کاربردی جدید و جایگزین کسب‌وکار، تغییرات بهبود مستمر اتوماسیون و تحول کسب‌وکار و تحول دیجیتال است.

معرفی iBPMS

BPMS
iBPMS

بررسی پلتفرم‌های iBPMS نشان می‌دهد بیشتر آن‌ها ادعا می‌کنند که قابلیت‌های مشابهی را ارائه می‌کنند، اما فهرست فروشنده‌ها از توابعی که از این قابلیت‌ها پشتیبانی می‌کنند می‌تواند گیج‌کننده باشد، زیرا فروشندگان قراردادهایشان را با نام‌گذاری‌های متفاوتی ارائه می‌دهند. همین امر در مورد ویژگی‌های این توابع نیز صادق است و درک واقعی آنچه به خریداران گفته می‌شود تا زمانی که خریدار محصولات را بررسی نکرده باشد انتخاب نرم‌افزار BPMS هوشمند دشوار است.

علاوه بر این، به همان اندازه که قابلیت یک ابزار مهم است، قابلیت استفاده از آن نیز اهمیت دارد. تجربه نشان داده است که اگر استفاده از ابزار انتخابی iBPMS دشوار باشد هیچ‌گاه از آن استفاده نخواهد شد. اگر شرکت قصد دارد توسعه‌دهندگان شهروندی (citizen developers) را درگیر کند، یعنی افرادی غیر فنی که استفاده از iBPMS را برای نقشه‌برداری فرایند کسب‌وکار، تعریف قواعد، بهبود فرایند کسب و کار و طراحی مجدد کسب‌وکار آموزش داده‌اند، بسیار مهم است.

در سطح صنعت و در سطح بین‌المللی، استفاده از iBPMS همچنان در حال رشد است، زیرا شرکت‌ها در مسیر دستیابی به تحول دیجیتال و یافتن راه‌هایی برای مقابله با برنامه‌های کاربردی قدیمی و سرعت بخشیدن به توسعۀ برنامه‌ها بسیار مصمم هستند. بااین‌حال، همان‌طور که شرکت‌ها برنامه‌های کاربردی خود را به‌روز می‌کنند، مدیریت منابع IT به دلیل جابجایی کارکنان، بازنشستگی و سایر مسائل استخدامی با چالش مواجه است.

قابلیت‌های ابزار iBPMS بر اساس پاسخگویی به چالش‌های کاهش تعداد کارکنان، مسائل دانشی، مدیریت پرونده، طراحی اتوماسیون گردش کار و نیاز به پشتیبانی از بهبود مستمر تنظیم شده است. استفاده از این ابزارها توسط بسیاری از کارکردهای توسعۀ برنامه‌های کاربردی که با تولید برنامه‌های کم کد/بدون کد به‌طور خودکار انجام می‌شوند، مطمئناً آسان‌تر می‌شوند.

بااین‌حال، انتخاب ابزار مناسب BPMS آسان نیست. اگرچه چندین فهرست از «برترین محصولات iBPMS» در اینترنت موجود است، اما به طرز شگفت‌انگیزی همپوشانی کمی از محصولات در بین این فهرست‌ها وجود دارد. همچنین، بیشتر این فهرست‌ها شامل غول های BPMS در صنعتی که آزمایش شده باشند نیستند. بنابراین نمی‌توان به‌طور صد درصد به آن‌ها اطمینان کرد.

جایگاه BPMS و iBPMS از دیدگاه سازمان‌ها

در ادامه به این موضوع می‌پردازیم که سازمان‌ها چرا به دنبال استفاده از راه حل های مدیریت فرایند کسب و کار (BPM) یعنی نرم‌افزارهای BPMS و iBPMS هستند. چندین مورد وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید:

 • تجدید ساختار بازار در راه است. اکنون ارائه‌دهندگان محصولات iBPMS زیاد هستند اما باگذشت زمان خیلی از آن‌ها حذف می‌شوند، زیرا تنها برخی موفق هستند و برخی دیگر واقعاً جایگاهشان را در بازار نرم‌افزارهای BPMS پیدا نمی‌کنند. بنابراین بهترین کار این است که فروشنده‌ای را انتخاب کنید که با معرفی قابلیت‌های جدید، سهم و تمایز فاحشی را ایجاد کند و تکامل یابد.
 • درک تفاوت بین ابزارهای BPMS برای به دست آوردن ارزش کسب‌وکار بسیار مهم است. اگرچه بیشتر نرم افزارهای BPMS، می‌توانند پشتیبانی کاملی برای بیشتر نیازها ارائه دهند، اما همان‌طور که اشاره شد، تفاوت‌هایی در محصولات و در زمینه‌های مهم وجود دارد، مانند سهولت استفاده توسط توسعه‌دهندگان شهروندی، دامنۀ قابلیت‌ها در حوزه‌های خاص و محدودیت‌ در قابلیت‌های اصلی. این تفاوت‌ها مهم هستند زیرا ممکن است تعیین‌کنندۀ این باشند که این ابزار چقدر با نیازهای شما مطابقت دارد و آیا توسط تیم شما پذیرفته می‌شود یا خیر. بر اساس تجربه‌ای که در مورد مدل‌سازی فرایند و اتوماسیون گردش کار در ابزارهای iBPMS وجود دارد، برای مثال، واضح است که مدل‌های کسب‌وکار (که با قوانین و نمادهای عملی مشخصاً تعریف‌شده تکمیل شده‌اند) هستۀ اصلی این ابزارها هستند. اما ابزارها در نحوۀ ساخت برنامه‌های کاربردی و ارتباط با قواعد استفاده و جریان سازمانی متفاوت هستند. به‌عنوان‌مثال، استفاده از برخی ابزارها برای متخصصان کسب‌وکار آسان‌تر است، درحالی‌که برخی دیگر به شیوه‌ای فنی‌تر ارائه می‌شوند.
 • BPM در حال تکامل است و توسط فناوری جدید و نیازهای کسب‌وکار هدایت می‌شود. به‌عنوان بخشی از بازار هایپر اتوماسیون یا ابر اتوماسیون، شاخۀ مدیریت فرایند کسب‌وکار (BPM) نیز در حال تغییر است. ایدۀ پیدایش iBPMS این بود که نرم‌افزار BPM سنتی (BPMS) باید تکامل یابد، به هوش مجهز شود و فناوری‌های هایپر اتوماسیون مدرن مانند هوش مصنوعی را برای عملکرد مستقل یعنی هم با مشارکت انسانی و هم بدون آن، ترکیب کند.
 • اندازه‌گیری عملکرد iBPMS چالش‌برانگیز و ضروری است. برخی از مزایای ابزارهای مدرن iBPMS، بهبود دقت، افزایش چابکی، افزایش بهره‌وری و زمان توسعۀ کوتاه‌تر، قابلیت اطمینان بیشتر و کاهش هزینه است. اما، آزمایش عملکرد این ابزارها قبل از خرید، نه ساده و نه واضح است.
 • اندازه‌گیری عملکرد باید گسترده باشد و شامل کاربران، توسعه‌دهندگان شهروندی، توسعه‌دهندگان فناوری اطلاعات، مدیران کسب‌وکار و هر گروه دیگری باشد که از ابزار استفاده می‌کنند. هر ابزار iBPMS به‌سرعت به یک مؤلفۀ اساسی و بنیادی در معماری دیجیتال یک شرکت تبدیل می‌شود. استفاده از آن فراگیر خواهد شد و شما برای مدت طولانی با آن زندگی خواهید کرد. بنابراین، انتخاب این نرم‌افزار که در جهت پیشبرد عملیات کسب‌وکار، مدیریت عملکرد و فناوری اطلاعات کار می‌کند، سودمند است.

ویژگی‌های BPMS هوشمندویژگی‌های iBPMS

BPMS
ویژگی‌های BPMS هوشمند

ویژگی‌های BPMS هوشمند (iBPMS) که باید به دنبال آن‌ها باشید شامل موارد زیر است:

 • مبتنی بر ابر برای انعطاف‌پذیری در دسترسی
 • قابلیت کم کد یا بدون کد بودن برای کاهش حجم کار
 • قابلیت شبیه‌سازی در مرحلۀ طراحی و بعد از آن در طول استفاده از محصول
 • پشتیبانی از اتوماسیون فرایند رباتیک (RPA)، هوش مصنوعی و مدیریت داده برای بهینه‌سازی استفاده از ابزار
 • توسعۀ APIهای انعطاف‌پذیر
 • قابلیت‌های همکاری
 • تجزیه‌وتحلیل پیشرفته

پلتفرم‌های iBPMS به‌نوبۀ خود برای کار با مجموعه‌ای از نرم‌افزارهای اتوماسیون مدرن طراحی شده‌اند که گاهی به‌عنوان ابزارهای ابر اتوماسیون (هایپراتوماسیون) شناخته می‌شوند، که شامل فناوری‌هایی مانند موارد ذکرشده در شکل زیر می‌شود.

BPMS
ابزارهای هایپر اتوماسیون

ویژگی‌های Appian از نرم‌افزارهای BPMS هوشمند (iBPMS) در سال 2023

در ادامۀ این مقاله به بررسی کامل قابلیت‌های Appian iBPMS می‌پردازیم و سایر بهترین فروشندگان iBPMS در سال 2023 را معرفی می‌کنیم.

Appian iBPMS

BPMS
BPMS

یکی از فروشندگان اولیۀ BPMS هوشمند، Appian است که به‌عنوان یکی از رهبران این صنعت شناخته شده است. محصولات آن همچنان به تکامل خود ادامه و مجموعه‌ای غنی از قابلیت‌ها را ارائه می‌دهند که حول پلتفرم تولید برنامه‌های کاربردی مبتنی بر ابر و کم کد ساخته شده است. مجموعه ابزار Appian از توسعه‌دهندگان فنی و کارشناسان کسب‌وکار (توسعه‌دهندگان شهروندی) در سراسر فرایند BPM، از تجزیه‌وتحلیل نیازهای اتوماسیون گردش کار در عملیات جاری و از طریق فرایند کاوی گرفته تا طراحی گردش کار، ساخت و استقرار پشتیبانی می‌کند.

Appian مجموعه‌ای جامع و با کاربرد آسان از ابزارهای هایپر اتوماسیون (اَبَر اتوماسیون) یکپارچه را ارائه می‌دهد که شامل مؤلفه‌های iBPMS، RPA و AI است. iBPMS محصول اصلی است و مدل‌سازی پیشرفتۀ فرایند و قابلیت‌های API را ارائه می‌کند. مدل‌های بصری از تحلیل عملکرد و همچنین فرایند کاوی پشتیبانی می‌کنند. مدل‌ساز فرایند همچنین برنامه‌های کاربردی کم ‌کد تولید می‌کند که می‌توانند با برنامه‌های Appian AI و RPA تقویت شوند. این محصولات باهم از طراحی مجدد انعطاف‌پذیر فرایند پشتیبانی می‌کنند و به تسریع مراحل در مدل‌های فرایندی کمک می‌کنند.

قابلیت‌های طراحی بصری Appian Designer و قابلیت کارکردی چندمنظوره به شما امکان می‌دهد پورتال‌هایی را ایجاد، آزمایش و اجرا کنید. Appian Portals، کاربران نهایی خارج از سازمانتان را بدون نیاز به احراز هویت به هم متصل می‌کند و به شما امکان می‌دهد وب‌سایت‌های امنی بسازید که با استفاده از قابلیت‌های کم کد به برنامه‌های شما متصل هستند. با توجه به اینکه پورتال‌ها به‌طور کامل در Appian Designer مدیریت می‌شوند، استقرار موفقیت‌آمیز هر شیء مرتبط با یک پورتال به‌طور خودکار منجر به یک پورتال عمومی در دسترس همگان (Published portal) می‌شود. این آپگرید یا ارتقا، کار شما را در یک فضا در Designer متمرکز می‌کند و استقرار را برای توسعه‌دهندگان و تیم‌هایشان، بصری و سریع‌تر می‌کند.

در سال 2022، Appian چندین قابلیت مهم را در مجموعه iBPMS منتشر کرد، ازجمله بافت داده یاData Fabric، که به کاربران امکان ردیابی انتقال اطلاعات را در چندین برنامه و پایگاه داده را می‌دهد. علاوه بر این، Data Fabric به برنامه‌های کاربردی تولیدشده اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به API های سفارشی یا مهاجرت برنامه‌ها، به برنامه‌های شخص ثالث متصل شوند. قابلیت‌های پردازش هوشمند سند با یکپارچه‌سازی API با کمک هوش مصنوعی همراه با فرایند کاوی است که از مدل‌سازی پیش‌بینی‌کننده برای پیش‌بینی تأثیر تغییرات و پشتیبانی از بهینه‌سازی مستمر استفاده می‌کند. نسخۀ 2022 پورتال همچنین با قابلیت‌های رابط کاربری بهبودیافته برای برقراری ارتباط مستقیم با مشتری همراه است.

همچنین برای سال 2023 افزایش قابلیت‌های مدیریت اسناد همراه با پیشرفت‌هایی در Appian Community، برنامۀ پشتیبانی از فروشنده، و تمرکز مستمر بر مدیریت داده‌ها، مدیریت عملکرد هوشمند و تجزیه‌وتحلیل پیش‌بینی‌کننده، برنامه‌ریزی شده است.

بعد از Appian سایر بهترین فروشندگان iBPMS بر اساس حروف الفبا عبارت‌اند از:

 1. Aurea Savvion
 2. Bizagi
 3. IBM Blueworks Live
 4. IGrafx
 5. Kissflow
 6. Microsoft
 7. Newgen
 8. Nintex K2
 9. Oracle Business Process Management Suite
 10. Pegasystems
 11. Red Hat
 12. SAP Signavio
 13. Tibco
 14. Trisotech
 15. Ultimus

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *