با پیاده سازی مدیریت فرایندهای کسب وکار در سازمان ها، فرایندها به طور دقیق توصیف و مستندسازی می شوند. برای این منظور راه های متفاوتی وجود دارد که از جمله آنها می توان به رسم جدول ها و نمودار ها با کمک اشکال هندسی و گرافیکی نام برد. این ابزارها شاید فرایندها را تا حدودی به نمایش بگذارند اما نمی توانند توصیف دقیقی از فرایندها داشته باشند لذا نیاز است تا با نمادهای مشخصی به عنوان نمادهای استاندارد به توصیف فرایندها پرداخت به گونه ای که هر فردی که آشنایی با نمادها داشته باشد بتواند فرایندها را درک و تفسیر نماید. امروزه سیستم های مدیریت فرایند BPMS  بهترین راه برای مکانیزه کردن فرایندهای سازمان است. این سیستم ها با موتورهایی که درون خود دارند و بر اساس ساختار استاندارد فرایند طراحی شده است قابلیت اجرا و کنترل فرایندها را دارند.

تا کنون نمادها و استانداردهای بسیاری برای توصیف فرایندها ارائه شده است .  استانداردهایی چون BPEL که در سال ۲۰۰۷ ارائه شده است و  XPDL  که در سال ۲۰۰۸ منتشر شده است اما این استانداردها فاقد علائم گرافیکی  هستند. در میان نمادهای ارائه شده BPMN  که مخفف عبارت Business Process Modeling and Notation است مشهورترین و پرکاربردترین  استاندارد در مدلساری فرایندها می باشد. نسخه اولیه BPMN در سال ۲۰۰۴ ارائه شده است اما در سال ۲۰۱۰ نسخه دوم این استاندارد با رفع نواقص پیشین روانه بازار شده است.  مزیت اصلی استفاده از  BPMN در مدیریت فرایندهای کسب وکار  ، قابلیت تبدیل آن به زبانهایی است که قابل پردازش توسط موتورهای گردش­ کار و فرایند است. با ترسیم فرایندها با استاندارد BPMN  می توان وضع موجود فرایندهای کسب وکار را مشاهده کرد و فرایندها را بر اساس کاربردهایشان تفکیک نمود. هم چنین نقطه شروع و پایان هر فرایند مشخص خواهد شد. با B  P  M  N   می توان در راستای تحقق هدف نهایی از پیاده سازی مدیریت فرایندهای کسب وکار که بهبود مستمر در فرایندها و کسب جایگاه رقابتی بهتر نسبت به رقبا است گام برداشت.

از مزایای استفاده از BPMN می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با گستردگی المان ها و نمادها، امکان مدلسازی پیچیدگی های کسب وکار به خوبی فراهم شده است و می توان تمام ابعاد فرایندها را پوشش داد.
  • به کمک نمادهای گرافیکی استاندارد به سادگی  می تاون با یک نگاه فرایندها را فهم و تفسیر نمود.
  • نسخه جدید BPMN استاندارد مورد قبول شرکت ها و مدیران در حوزه جریان کار می باشد و تقریبا همه سازمان ها از این استاندارد استفاده می کنند.
  • قابلیت مدلسازی انواع مختلف فرایندها و در نتیجه دسته بندی فرایندها بر اساس کاربردشان وجود دارد.
  • BPMN انطباق پذیری بالایی با فرایندهای واقعی کسب وکار دارد.
  • با استفاده از این استاندارد،  اختلال میان مراحل طراحی و پیاده سازی تا اجرا و مدیریت آن که موجب دوباره کاری ها و نواقص در مدیریت فرایندهای کسب وکار می شود کاهش می یابد.

 

با وجود مزایای بسیاری که در استفاده از BPMN وجود دارد و به آنها اشاره شد اما با وجود حدود ۱۰۰ عنصر و نماد، کار با این مدل به سادگی صورت نمی گیرد و نیاز به همکاری و کمک متخصصان نرم افزار و فناوری اطلاعات برای مدلسازی فرایندها و پشتیبانی از نواقص احتمالی آنها وجود دارد. این موضوع در صورتی که همکاری ضعیفی میان ارائه دهندگان ابزارها و سازمان وجود داشته باشد موجب محدودیت در محیط اجرایی و اختلال در مدیریت فرایندهای کسب وکارخواهد شد. البته مانند هر ابزار دیگری که مزایا و معایب خاص خودش را دارد، مزایای استفاده از BPMN به اندازه ای است که  هر سازمانی را متقاعد به پیاده سازی می کند و البته با انتخاب درست پیمانکار و مجری پیاده سازی مدیریت فرایندهای کسب وکار تا حد زیادی می توان از موفقیت پیاده سازی BPMN  اطمینان داشت.

 

برای مطالعه بیشتر به مقالات مربوط به همه چیز درباره سیستم سازی و ذینفعان چرخه مدیریت فرایند کسب وکار چه کسانی هستند؟ مراجعه کنید.

خانه جریانمدیریت فرایند هامقالاتنرم افزار BPMSنرم افزار جریاننرم افزار مدیریت فرایند ها

BPMNDiagram BPMN2آموزش BPMNخرید نرم افزار BPMSرویکرد BPMزمان استاندارد فرآیندگردش کارگلوگاه فرآیندمدل سازی BPMN2مدل سازی فرآیند BPMN2مدیریت فرآیندهای کسب و کارمدیریت فرایند کسب وکارموفقیت در پیاده سازی مدیریتنرم افزار BPMS ایرانینرم افزار BPMS خارجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *